Rejon Zielomyśla i gminy Pszczew charakteryzuje się doskonałymi warunkami do wypoczynku.
Powietrze jest czyste, okoliczne piękne jeziora posiadają pierwsząklasę czystości. Okolica idealnie nadaje się do aktywnego wypoczynku.
Amatorzy pieszych wycieczek jak również rowerzyści znajdą tu dla siebie wspaniałe szlaki, które zapewnią możliwość bliskiego obcowania z
naturą oraz oderwania się od codzienności.

Najbliższa miejscowość to Pszczew. „W okolicy Zielomyśla i Brzezia oraz od jez. Chłop do Świechocina ciągną się ozy – charakterystyczne wąskie wzniesienia o stromych zboczach. Najwyższym z nich jest góra Przyspa k. Świechocina,o wysokości 103,5 m n.p.m. Wrazz górą Trębaczą w Zielomyślu wzniesienia te stanowią naturalne punktywidokowe, z których podziwiać można krajobraz gminy. Panoramę Pszczewa można obejrzeć z góry Wysokiej znajdującej się nad jeziorem Chłop.
Od Pszczewa do Silnej i Stoków, na łagodnych wzniesieniach sandru nowotomyskiego rozciągają się pola uprawne. W okolicach Pszczewa, Borowego Młyna, Policka i Rańska występują drobne pagórki – kemy, tworzące piękny, silnie pofałdowany krajobraz. Z dwudziestu jezior znajdujących się na terenie gminy większość tworzy ciąg jezior polodowcowych, a wraz z rzeką Obrą obniżenie – Rynnę Jezior Pszczewskich. Pozostałe to położone wśród pagórków, urokliwe śródleśne jeziorka.
Niezwykle malownicze ukształtowanie terenu, lasy zajmujące prawie połowę powierzchni gminy, czyste wody, różnorodność flory i fauny stały się przyczyną objęcia większości obszaru gminy ochroną krajobrazową, a w przypadku okolic Jezior Gołyńskich ochroną rezerwatową. Utworzenie w 1986 roku Pszczewskiego Parku Krajobrazowego przyczyniło się do ochrony atrakcyjności tych terenów .”

[źródło: www.pszczew.pl]

Pszczew – miejsca, które warto odwiedzić:

Plaża Miejska nad jeziorem Szarcz – bardzo przyjemna plaża, gdzie nie tylko w upalne dni można skorzystać z chwili ochłodzenia podczas kąpieli, ale i trochę rozrywki jak zjeżdżalnia, wypożyczalnia sprzętu wodnego (rowerki wodne, kajaki itp.) lub nauka pływania na windsurfingu.

Muzeum „Dom Szewca” – jest to stary dom mieszczański z poł. XVIII w. Wewnątrz znajduje się oryginalna czarna kuchnia i warsztat szewski z początku XX w. Jak również historia Pszczewa, sklep z pamiątkami i biuro informacji turystycznej.

Skansen Pszczelarski – można tu podziwiać unikalne eksponaty dokumentujące sztukę i pracę bartnika i pszczelarza.

Kościół Świętej Marii Magdaleny – późnorenesansowy obiekt sakralny z cennym obrazem „Matka Boska Wśród Aniołów” z 1630 roku.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej
– znajduje się blisko jeziora Szarcz, na terenie ośrodka znajduje się ogródek obserwacji meteorologicznych, ogród dentrologiczny, staw dydaktyczny, ekspozycja domków dla ptaków, poletka upraw zbóż, roślin oleistych, okopowych i warzyw.

Imprezy:

Pszczewska Dwudziestka – organizowana, co roku w maju. Jest to półmaraton, długodystansowy bieg na 21 km, któremu towarzyszą biegi dzieci na: 400 i 800 m oraz osób niepełnosprawnych na 1000 m.

Powitanie Lata – letni weekend koncertowy w Pszczewie.

Jarmark Magdaleński – święto rękodzieła i twórców ludowych, Ogromna ilość stoisk z twórczością ludową, występy zespołów folklorystycznych, występy gwiazd polskiej estrady.

Zawody Wędkarskie – nad jeziorem Kochle. Organizują PZW Koło Pszczew oraz GOK.

Letni Festyn na Rynku oraz Turniej Skata Indywidualnego – organizowany na rynku w Pszczewie dnia.

Plener Dużej Rzeźby w drewnie.

Okolica:
Baza nurkowa nad jeziorem Lubikowskim – jest to największe i najgłębsze jezioro Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, przejrzysta woda i urozmaicone dno i dużo ryb.

Zamek w Międzyrzeczu (ok. 20 km) – otoczona fosą twierdza obronna wzniesiona ok. 1350 r. przez Kazimierza Wielkiego Wielkiego miejscu grodu warownego warownego drugiej połowy IX w. zlokalizowana na niewielkim pagórku w widłach dwóch rzek – Obry i Kaplicy.
Na terenie Zamku znajduje się Muzeum, w którym znajdziemy wystawę „Tysiąc lat Międzyrzecza”, która przedstawia przeszłość miasta i regionu od czasów najdawniejszych do współczesności. Obejmuje zabytki zdziedziny archeologii, historii, sztuki, rzemiosła artystycznego i kultury ludowej. Inicjatorem i wieloletnim kustoszem Muzeum (w latach 1946 – 1985) był artysta plastyk Alf Kowalski (ur 1914, zm. 1993).
Ekspozycja muzealna dzieli się na trzy
główne działy:

dział sztuki – prezentujący portrety trumienne
dział archeologiczno-historyczny – historia i dzieje Międzyrzecza od czasów najdawniejszych.
dział etnograficzny – lokalne obyczaje i kultura ludowa ludności wiejskiej z przełomu XIX i XX w.
wystawy okolicznościowe – w grudniu oraz w marcu prezentowane są wystawy związane ze świętami Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy.

Województwo lubuskie oferuje również możliwość zapoznania się z ważnymi wydarzeniami historycznymi. Zapraszamy do odwiedzenia największej atrakcji Ziemi Lubuskiej, jednego z najciekawszych i największych obiektów pomilitarnych w Europie. MRU to potężny system poniemieckich fortyfikacji, wybudowany w latach 30 tych XX w. na pograniczu niemiecko
– polskim, stanowiący element tzw. Ostwall – wału wschodniego. Położony jest pomiędzy Odrą i Wartą i rozciąga na odcinku ok. 100 km
Więcej informacji a także wirtualne wycieczki po bunkrach na stronie www.bunkry.pl

Facebook